• Učíme sa samostatne myslieť a zodpovedne konať na základe hodnôt,

        vedomostí a dát

         

        Prečo je potrebná zmena vzdelávania ?

        1. Učíme sa. Dôležité je, aby učiteľ monitoroval a overoval, či u detí dochádza k učeniu. Nie je dôležité, čo učiteľ na hodine odučil, ale čo (a ako) sa žiak naučil.

        2. Samostatne myslieť a zodpovedne konať. Kvalitné vzdelanie neznamená viac poučiek a faktografických vedomostí. Učitelia, žiaci, ale aj rodičia by sa mali zameriavať na to, aby žiaci rozvíjali svoju schopnosť premýšľať a konať. A tomu prispôsobovať aj činnosti v škole.

        3. Vedomosti a informácie sú stále dôležitým základom vzdelania, nemajú byť však žiakovi oznámené. Učiteľ má žiaka viesť k tomu, aby si uvedomil potrebu týchto vedomostí na vyriešenie problému a následne mu má pomôcť sa k vedomostiam prepracovať. Teda nie najprv vedomosti, a potom myslenie, ale vedomosti ako dôležité stavebné kamene v procese myslenia.

                      Zmenila sa spoločnosť, zmenil sa svet a s ním aj potreby žiakov pri vzdelávaní. Základ do života detí, ktorý má dať škola, je v súčasnosti už iný, ako bol pred dvadsiatimi, ale aj desiatimi rokmi. V spoločnosti sa udiali dôležité zmeny. Napríklad, mnohé informácie, ktoré boli dostupné iba v knihách v knižniciach, si dnes vieme bez problémov nájsť v mobiloch. Digitalizácia zmenila prístup k rôznym službám, zmenila naše správanie v komunikácii alebo nakupovaní. Mnohí ľudia dnes pracujú v povolaniach, ktoré pred pár rokmi neexistovali. Vývoj pôjde ďalej aj v nasledujúcich rokoch, predpokladáme, že v ešte rýchlejšom tempe. Je našou povinnosťou pripraviť žiakov na svet, o ktorom nevieme, ako bude vyzerať.

         Preto zdôrazňujeme, že je dôležité „učiť sa samostatne myslieť a zodpovedne konať na základe vedomostí a dát“.

             To sú základné ingrediencie, zložky vzdelávania pre budúcnosť. Potrebujeme zmeniť obsah a formy vzdelávania, pretože sa neustále objavujú nové inovácie vo vede a technike. Na žiakov sa valí množstvo informácií a dát, ktoré sa potrebujú naučiť vhodne spracovať. Škola chce na tieto zmeny reagovať a pripraviť deti na svet budúcnosti. Preto je dôležité, aby sa učebné osnovy prispôsobovali aktuálnym trendom a potrebám spoločnosti. To znamená, že sa prikloníme viac k rozvoju zručností a metódam výučby, ktoré pomôžu deťom lepšie sa orientovať v súčasnom svete.

        Kvalitu vzdelávania budeme hodnotiť nielen podľa toho, z čoho všetkého vie žiak odpovedať, ale čo všetko na základe porozumeného zvládne, dokáže urobiť.